Jak dobrać klimatyzator marki Fujitsu?


Wróć do oferty klimatyzatorów Fujitsu

Multisplit Fujitsu:opis systemy

Urządzenia Multispli Fujitsu

Oferta urządzeń klimatyzacyjnych marki Fujitsu jest bardzo szeroka. Wiele modeli, których oznaczenia dla osób nie związanych z klimatyzacją może być mylące (np. ASYG09LE i ASYG09LT, to dwa różne modele pod względem zarówno wyglądu, jak i parametrów prac), utrudnia powzięcie decyzji: Jaki klimatyzator lub system klimatyzacji wybrać? Najprostszą metodą jest nawiązanie kontaktu z firmą Tarim: podczas oględzin mieszkania, biura, punktu usługowego doradzimy i zaproponujemy odpowiednią ofertę. Jednak czasami określenie swoich potrzeb i wstępna selekcja dostępnych modeli pozwoli na określenie własnych wymagań. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które powinny ułatwić dobór odpowiednich urządzeń.

Do odpowiedniego doboru klimatyzacji niezbędne jest kilka podstawowych informacji: ilość pomieszczeń i ich powierzchnia, przeznaczenie pomieszczeń, funkcjonujące źródła ciepła (komputery, kuchnia), nasłonecznienie, umiejscowienie pomieszczenia (np. poddasze wymaga zwiększonej mocy klimatyzatorów). Ponadto należy zastanowić się, w którym miejscu zamontować urządzenie/urządzenia. Te informacje będą stanowić podstawę doboru mocy i modelu klimatyzatora.

Jeżeli poszukują Państwo urządzenia do mieszkania lub biura to zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem są klimatyzatory ścienne: seria ASYG. Gdy powierzchnia pomieszczenia nie przekracza 25 m2 przy standartowych warunkach cieplnych klimatyzator powinien mieć 2,5 kW mocy chłodniczej (np. ASYG09LE) do 35 m2 - 3,5 kW (np. ASYG12LE). Dla większych powierzchni wymagane są większe urządzenia np. 5kW (ASYG18LF).

Klimatyzatory ścienne oferowane przez Fujitsu (serie ASYG) to 4 typy urządzeń, których oznaczenie cyfrowe określa klasę moc y chłodniczej w jednostkach BTU (ASYG12LE dysponuje mocą chłodniczą około 12 tysięcy BTU czyli około 3,5 kW).Oznaczenie następujące po cyfrach to typ urządzenia. I tak:
LT (np. ASYG09LT) to najwyższy model ściennych urządzeń Fujitsu. Charakteryzują się bardzo wysokimi parametry pracy. Ponadto mogą pracować jako pompy ciepła do temperatury - 20°C. Najważniejsza różnica w stosunku do innych klimatyzatorów Fujitsu to wygląd: to jedyny model Fujitsu wykonany w kolorze srebrnym. Ponadto jest to urządzenie zaprojektowane w taki sposób, aby było jak najbardziej smukła i wąskie. Doskonale się prezentuje w nowoczesnych wnętrzach: eleganckim mieszkaniu lub biurze. W tej serii oferowane są urządzenia o mocach 2,5 kW (ASYG09LT) i 3,5 kW (ASYG12lT). Dostępny zakres mocy powoduje, że pojedyncze urządzenie tej serii nie nadaje się do dużych pomieszczeń - konieczne jest zastosowanie dwóch lub większej liczby urządzeń lub innego modelu.
LU (np. ASYG12lU) to klimatyzator podobny do serii LT lecz wykonany w kolorze białym. Podobnie wąski, smukły i efektywny. Jako źródło ciepła może pracować do - 15°C (LT do - 20°C). W tej serii dostępne są cztery typy urządzeń o różnych mocach: 2 kW (ASYG07LU), 2,5 kW (ASYG09LU), 3,5 kW (ASYG12LU) i 4,2 kW (ASYG14LU).
LE to najbardziej popularne klimatyzatory ścienne Fujitsu. Należy pamiętać, że wykonanie smukłej, wąskiej obudowy (takiej jak w serii LT i LU) wymaga specjalnej konstrukcji parownika i wentylatora co, przy zachowaniu a nawet zwiększeniu parametrów pracy musi wiązać z ceną takiego urządzenia. Jeśli ktoś poszukuje klimatyzatora najwyższej jakości w korzystnej cenie, o klasycznym wyglądzie to seria LE jest najlepszym rozwiązaniem. Doskonałe parametry pracy pozwalają zaliczyć tą serię klimatyzatorów do urządzeń o bardzo szerokim zastosowaniu: domy, mieszkania, biura, punkty usługowe. W serii LE oferowane są urządzenia o mocach chłodniczych od 2,0 kW do 4,2 kW.
LF to rozwinięcie serii LE - zwiększone rozmiary pozwoliły jednostek pozwoliły na osiągnięcie mocy chłodniczej od 5,2 KW (ASYG18LE), poprzez 7,1 kW (ASYG24LF) do 8 kW (ASYG30LF).Poza zwiększeniem wymiarów wygląd klimatyzatorów LF nie zmienił się w stosunku do serii LE.

Przedstawione powyżej urządzenia to typowe klimatyzatory do normalnych zadań domowych czy biurowych. Fujitsu oferuje także urządzenia do zadań specjalnych. Jeżeli poszukujemy urządzenia, które nie tylko schłodzi, ewentualnie podgrzeje pomieszczenie, ale także zapewni odpowiednią czystość powietrza (każdy klimatyzator posiada zestaw filtrów, w zupełności wystarczających w normalnych warunkach) to najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia ścienno przysufitowe serii AWYZ wyposażone w filtr fotokatalityczny oraz emitujący promieniowanie UV, dzięki którym z powietrza eliminowane są bakterie, wirusy, alergeny. Zastosowane filtry, oraz system samooczyszczenia filtra powodują, że to najlepsze rozwiązanie dla aptek, salonów kosmetycznych, gabinetów lekarskich. Ale nie tylko: zastosowany wentylator o dalekim zasięgu nadmuchiwanego powietrza, oraz filtry usuwające nieprzyjemne zapachy, w tym dymu tytoniowego i odpadów organicznych powodują, że to doskonały klimatyzator do barów, restauracji, kawiarni, który spełni swoją funkcję także w salach dla palących.

Gdy nie ma możliwości zmontowania klimatyzator ściennego najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kompaktowego urządzenia z serii AGYF montowanego przy podłodze. Klimatyzatory AGYF oferowane są w zakresach mocy chłodniczej od 2,6 kW (AGYF09) poprzez 3,5 kW (AGYF12) do 4,2 kW (AGYF14). Ze względu na konstrukcję to także świetne rozwiązanie, gdy klimatyzator będzie pracował jako źródło ciepła. Zastosowanie dwóch wentylatorów powoduje, że nawiew ciepłego powietrza jest dokładnie rozprowadzana w pomieszczeniu. Jednocześnie specjalnie zaprojektowany sposób zasysania i wydmuchiwania zimnego powietrza podczas pracy w trybie chłodzenia powodują, że urządzenia serii AGYF doskonale spełnią swoją funkcję jako urządzenie schładzające pomieszczenie.

Klimatyzatory AGYF oferowane są do mocy chłodniczej 4,2 kW. Do większych pomieszczeń Fujitsu proponuje modele uniwersalne, które mogą być montowane zarówno jako podstropowe ale także jako przypodłogowe. Zwiększone wymiary pozwalają zaproponować moc 5,2 kW i 7,1 kW. To seria ABYF (ABYF18LB i ABYF24LB). Urządzenie to znajduje zastosowania w nie tylko w mieszkaniach, ale także w barach, restauracjach, salach weselnych, salach konferencyjnych, większych biurach. Podobnie jak wszystkie urządzenia Fujitsu mogą pracować jako pompa ciepła (do temperatury -15°C).

Urządzenia serii ABYF (uniwersalna - montaż podstropowy lub przypodłogowy) mają moc do 7,1 kW. Jeżeli poszukują Państwo urządzeń o znacznych mocach: do dużych sal biurowych, restauracji, sal weselnych, magazynów, hal produkcyjnych, nawet do powierzchni 150 m2 firma Fujitsu proponuje modele podstropowe: duże, wydajne i efektywne klimatyzatory serii ABYA. Seria składa się z z sześciu urządzeń o mocach chłodniczych: 8,5 kW (ABYA30LB), 9,4 kW (ABYA36LB), 10,00 kW (ABYA36LC), 12,00 KW (ABYA45LC), a także zasilane prądem trójfazowym 12,5 kW (ABYA45LC) i 14 kW (ABYA54LC). Te niezawodne urządzenia znajdują zastosowanie tam, gdzie potrzebny jest trwały sprzęt dużej mocy o świetnych parametrach pracy.

W biurach, czasem także w domach i mieszkaniach szerokie zastosowanie mają sufity podwieszane. W takich pomieszczeniach bardzo dobrym rozwiązaniem są urządzenia kasetonowe montowane właśnie w takim suficie. Jeżeli sufit podwieszany jest typu kasetonowego to Fujitsu proponuje urządzenia serii AUYF, których wielkość została dostosowana do standardowych wymiarów (60x60cm) kasety sufitu podwieszanego. Zastosowanie klimatyzatora kastetowego powoduje, że chłodne lub ciepłe powietrze jest doskonale rozprowadzane w całym pomieszczeniu. Zastosowanie pojedynczego klimatyzatora ściennego powoduje, że schłodzone lub ogrzane powietrze rozprowadzane jest z jednego punktu. Przy dużych powierzchniach i jednym urządzeniu, nawet dużej mocy, skutkuje to nierównomiernym rozmieszczeniem temperatury oraz koniecznością zastosowania silnego nawiewu. W takiej sytuacji można zamontować kilka klimatyzatorów ściennych mniejszej mocy, lub zamontować urządzenie kasetonowe. Niewątpliwie w sali konferencyjnej o powierzchni około 100 m2, w której pracuje kilkanaście osób, można zastosować 4 klimatyzatory 3,5 kW, można zastosować jeden o mocy 12 kW, ale zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy montując dwa urządzenia kasetonowe o mocy 5,2 kW każdy (AUYF18LB).

W dużych pomieszczeniach (np. 150 m2), których wysokość jest znacznie wyższa od standardowej (np. 4,5 m), w którym zastosowano sufit podwieszany konieczne jest zastosowanie urządzeń kasetonowych wyższej mocy. Niestety wyższa moc zmusza do zwiększenia gabarytów urządzenia. Pozwala to jednak osiągnąć wysokie parametry pracy oraz znaczną moc. Klimatyzatory Fujitsu spełniające te wymagania to seria AUYA o mocach: 8,5 kW (AUYA30LB), 10 kW (AUYA36LB lub zasilany prądem trójfazowym AUYA36LC), 12,5 kW (AUYA45LC współpracująca z jednostką zewnętrzną jednofazową AOYA45LC lub trójfazową A0YA45LC), 13,3 kW (AUYA54LC współpracująca z jednostką zewnętrzną AOYA54LC) i 14 kW (AUYA54LC współpracująca z jednostką zewnętrzną AOYA54LA).

Jak to wygląda w praktyce?

Przypadek nr 1.
Mieszkanie dwupokojowe. Salon z otwartą kuchnią o powierzchni 28 metrów kwadratowych o średnim nasłonecznieniu, oraz sypialnia o powierzchni 15 m2. Możliwy montaż ścienny. Rozwiązanie: Klimatyzatory ścienne serii ASYG35 do salonu i ASYG25 do sypialni. Wybór modelu: mamy do dyspozycji modele serii LT, LU lub LE. Jeżeli wygląd, oraz najlepsze parametry pracy mają największe znaczenia wybieramy pomiędzy LT (srebrny) lub LU (biały). Jeżeli klasyczny wygląd, niższa cena przy zachowaniu najwyższej jakości i doskonałych parametrów pracy to wybieramy modele z serii LE.

Przypadek nr 2.
Apteka: zaplecza około 30 metrów, pomieszczenie dla klientów około 30 metrów. Brak sufitu podwieszanego. Rozwiązanie: Klimatyzatory ścienno-przysufitowe AWYZ18LB do pomieszczenia dla klientów, AWYZ14LB do zaplecza.

Przypadek 3.
Biuro. Około 80 metrów. 8 stanowisk pracy z włączonymi komputerami stacjonarnymi. Wysokość pomieszczenia około 3,5 m. Sufit podwieszany. Rozwiązanie: dwa klimatyzatory kasetonowe AUYF18LB.

Przypadek 4.
Dom weselny. Sala ze stolikami o powierzchni 120 m2. Część taneczna o powierzchni 80 m2. Zaplecze z kuchnią 50 m2. Brak sufitu podwieszanego. Ze względu na konstrukcje tendencja do silnego nagrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie: Sala ze stolikami: dwa klimatyzatory podsufitowe ABYA30LB. Część taneczna dwa klimatyzatory ABYF24LB lub ABYA30LB. Kuchnia: jedno urządzenie ABYA36LB.

Przypadek 5.
Poddasze o powierzchni 40m2, składające się z dwóch pomieszczeń. Poddasze bardzo silnie nagrzewa się podczas słonecznych dni. Ze względu na skosy i belki więźby dachowej niemożliwe jest zastosowanie klimatyzatorów ściennych. Rozwiązanie: Dwa klimatyzatory (po jednym do każdego pomieszczenia) przypodłogowe: AGYF12. Powyższe propozycje należy traktować jedynie jako ilustracje możliwych rozwiązań.

MULTISPLIT

Gdy zachodzi potrzeba zamontowania większej ilości klimatyzatorów w jednej lokalizacji pozostaje rozważenie, czy decydujemy się na układy pojedyncze (Split), w których jedna jednostka wewnętrzna współpracuje z jedną jednostką zewnętrzną, czy na układy Multi, w których jedna jednostka zewnętrzna współpracuje z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Jeśli jednak zachodzi konieczność zamontowania kilku (3 i więcej) jednostek wewnętrznych więcej argumentów przemawia za układami multisplit.

W mieszkaniach, gdy jednostka zewnętrzna musi znajdować się na balkonie, najlepsze jest rozwiązanie Multi. W innym wypadku konieczność zastosowania kilku jednostek zewnętrznych niemal całkowicie uniemożliwia korzystanie z balkonu. Podobnie jeśli jednostka zewnętrzna montowana jest na elewacji budynku lub na dachu budynku (jeśli jest taka możliwość).

W domach jednorodzinnych sytuacja jest trochę inna. Decydują tu także względy estetyczne. Ponadto jeśli budynek jest wykończony mogą wystąpić problemy z przeprowadzeniem instalacji ze wszystkich jednostek wewnętrznych do jednostki zewnętrznej (w takiej sytuacji zazwyczaj instalacji prowadzona jest wokół budynku lub strychem). Zwiększa to znacznie długość instalacji. Często najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch układów Multi (np. dwie jednostki zewnętrzne, z których każda obsługuje trzy jednostki wewnętrzne).

W pomieszczeniach biurowych, których zachodzi konieczność zastosowania wielu urządzeń niskiej mocy, najlepiej sprawdzają się układy Multi.

Niebagatelne znacznie ma także koszt urządzeń i montażu. Zakup i montaż dwóch jednostek ASYG12LE jest tańszy niż zakup podwójnego układu Multi o takich samych parametrach. Zakup czterech urządzeń ASYG12LE jest nadal tańszy niż analogicznego układu Multi, jednak już różnica w cenie jest niewielka.

W wielu sytuacjach niemożliwe jest zastosowanie układów pojedynczych. Przykładowo: niemożliwy jest montaż na elewacji budynku - możliwy jest montaż na dachu lub przy ziemi w tylko jednym miejscu. Tylko układy Multi dostarczają rozwiązania pozwalające, w takiej sytuacji zamontować klimatyzację. Należy pamiętać, że długość instalacji klimatyzatorów ściennych pojedynczych rzadko może przekraczać 20 m. W układach Multi łączna długość instalacji może przekroczyć 100 m, a różnica poziomów 30 m.

Wychodzimy z założenie, że jeśli zachodzi konieczność zamontowania wielu urządzeń to prawie zawsze lepsze jest rozwiązanie Multisplit, a w sytuacji budynków biurowych, hoteli systemu VRF-J. Gdy w grę wchodzą dwie czy trzy jednostki wewnętrzne należy rozważyć trzy czynniki: koszt urządzeń i montażu, estetykę i funkcjonalność budynku oraz zgodę właściciela nieruchomości na montaż odpowiedniego systemu.

Większość urządzeń typu Split ma swoje odpowiedniki w systemach Multi. Istnieje więc możliwość zamontowania jednostek ściennych, przypodłogowych, uniwersalnych czy kasetonowych. Pozostaje jedynie wybór jednostki zewnętrznej odpowiedniej do ilości i mocy jednostek wewnętrznych. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z naszą firmą. Systemy Multi i VRF-J marki Fujitsu obsługują od 2 do 8 jednostek wewnętrznych. Istotną zaletą systemów Multisplit jest możliwość rozbudowy - dołączenie kolejnej lub kolejnych jednostek wewnętrznych.


klimatyzacja fujitsu klimatyzacja samsungmitsubishi-klimatyzacja Daikin klimatyzacja

klimatyzacja lg