klimatyzacja fujitsu klimatyzacja samsung Daikin klimatyzacja

klimatyzacja lg

Kilka słów o klimatyzacji

Ile kosztuje klimatyzacja?

Klimatyzacja jesienią?

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja a środowisko naturalne

Klimatyzacja jako źródło ciepła - pompa ciepła

Zużycie prądu

EER i COP - co to jest?

Klimatyzatory Inverter i ON/OFF

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Jak ograniczyć zużycie prądu elektrycznego podczas użytkowania systemów klimatyzacji

Split i multisplit

Moc klimatyzatorów

Rozwiązania, które odradzamy

Czynności, które odradzamy

Ile kosztuje klimatyzacja?

Klimatyzacja: ile to kosztuje? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niemniej jednak kilka informacji pozwolą oszacować rząd wielkości z jakim należy się liczyć myśląc o klimatyzacji. Koszt klimatyzacji można podzielić na dwie składowe: koszt urządzenia wraz z instalacją oraz koszt użytkowania.

Zacznijmy od kosztów zakupu i instalacji. Podane ceny są cenami brutto dla klienta indywidualnego i zawierają urządzenie, montaż, wszelkie materiały niezbędne do montażu oraz VAT w wysokości 8% (w przypadku montażu dla firm VAT wynosi 23%). Dokładna cena zależy od producenta, modelu ,mocy i instalacji. Należy zwrócić uwagę, że urządzenia tego samego producenta, tej samej mocy mogą różnić się w cenie nawet kilkukrotnie (np. Daikin Emura i Daikin Easy Inverter). Ta informacja jest o tyle istotna, że zdarza się, że urządzenia wyglądają identycznie lub niemal identycznie (np. Fujitsu LM i Fujitsu LM Nordic), pomimo znacznej różnicy w cenie. Niektórzy producenci (no. Mitsubishi) umożliwiają zastosowanie różnych modeli jednostek zewnętrznych do danej jednostki wewnętrznej. Jednostki zewnętrzne różnią się parametrami (np. zakresem temperatur pracy) i co się z tym wiąże ceną. Może zaistnieć więc sytuacja, w której jest dokładnie ten sam model jednostki wewnętrznej a inny jednostki zewnętrznej co wpłynie na koszt całości. Wyznacznikiem jest tu dokładne określenie modelu zarówno jednostki wewnętrznej jak i zewnętrznej. Ważną składową ostatecznej ceny jest także instalacja: jej długość, pracochłonność wykonania, konieczność użycia specjalistycznego sprzętu (np. podnośnika koszowego), konieczność użycia dodatkowych materiałów. Oczywiście na końcowy koszt ma wpływ także moc chłodnicza urządzenia. Typowe klimatyzatory Split montowane w domach to 2,5 kW i 3,5 KW mocy chłodniczej. Podane poniżej orientacyjne ceny dotyczą urządzeń 2,5 kW (3,5 kW zazwyczaj są o kilkaset złotych droższe).

W typowych rozwiązaniach w domach lub mieszkaniach koszt klimatyzacji waha się pomiędzy 3 000 zł a 4 000 złotych. 3 tys. zł to koszt najprostszego urządzenia renomowanej firmy przy nieskomplikowanym montażu i krótkiej instalacji. 4 tys. to wyższe modele urządzeń przy nieco dłużej instalacji i bardziej pracochłonnym montażu. Powyżej 4 tys. złotych to koszt przy założeniu wysokich modeli. UWAGA: Firma Tarim SC oferuje i montuje urządzenia w szerokim zakresie cenowy ale wyłącznie uznanych i renomowanych firm.

Koszt użytkowania. Koszt użytkowania klimatyzacji to koszt zużytego prądu oraz koszt przeglądów. Wbrew często powtarzanym opiniom przy typowym użytkowani domowym koszt zużycia energii elektrycznej nie powinien być odczuwalny lub będzie odczuwalny w minimalnym stopniu. Zużycie energii elektrycznej w trybie chłodzenia w skali roku (zazwyczaj od maja do września) nie powinno przekroczyć 250 kWh, a najczęściej znacznie mniej. Wymogi Unii Europejskiej wobec urządzeń chłodniczych są na tyle rygorystyczne, że urządzenia, które miałyby większe zapotrzebowanie (należy podkreślić, że oczywiście mówimy tu o typowym domowym użytkowaniu) nie powinny zostać dopuszczone do sprzedaży. Jednocześnie do kosztów prądu należy doliczyć koszt przeglądu, który należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Przegląd jest istotny z kilku względów: wpływa na trwałość urządzenia, umożliwia kontynuowanie gwarancji (producenci wymagają przeprowadzenia przeglądów, aby gwarancji mogłaby być dłuższa niż 1 rok), zapobiega rozwojowi grzybów i innych potencjalnie niebezpiecznych organizmów w klimatyzatorze oraz pozwala zachować deklarowany poziom poboru prądu. Typowy koszt przeglądu to 150 zł netto.

Do góry strony

Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim jako urządzenie do schładzania pomieszczeń. Jest to jedna z funkcji klimatyzatora, ale nie jedyna. Często inne są niemniej ważne. Jest ponadto kilka dodatkowych argumentów, które przemawiają za zakupem i montażem klimatyzacji jesienią. Oto kilka z nich:

1. Cena. Jesienią ceny zarówno urządzeń jak i montażu są niższe. Różnice mogą dochodzić do 15%. Zazwyczaj jest to około 10%.
2. Terminy. Profesjonalna, ceniona na rynku firma, specjalizująca się w klimatyzacji w sezonie (maj, czerwiec, lipiec) ma na tyle zajęte terminy, że oczekiwanie na montaż klimatyzacji może wydłużyć się do dwóch tygodni. Czasami oznacza to oczekiwanie podczas najcieplejszych dni . Lepiej być przygotowanym na upał. Jesienią terminy to zazwyczaj kilka dni.
3. Klimatyzator to doskonałe źródło ciepła - koszt ogrzewania pomieszczenia klimatyzatorem jest od 3,5 do 5 razy tańsze (w zależności od klasy urządzenia) od ogrzewania elektrycznego. Zastosowanie klimatyzatora jako źródła ogrzewania jest szczególne polecane jesienią i wiosną. Zależnie od modelu klimatyzator może ogrzewać pomieszczenie, gdy temperatura zewnętrzna wynosi od minus 5 do nawet minut 20 °C.
4. Jeżeli ktoś wykonuje remont mieszkania lub odebrał nowe mieszkanie i zastanawia się nad zakupem i montażem klimatyzacji jest to najlepszy moment na podjęcie decyzji. Podczas remontu lub wykańczania można umieścić instalację klimatyzacji w ścianach lub podłodze mieszkania lub domu, co często nie jest możliwe gdy mieszkanie jest gotowe (w takich sytuacjach nie pozostaje nic innego jak zastosowanie koryt elektroinstalacyjnych, które czasami nie prezentują się zbyt dekoracyjnie). Dzięki temu instalacja klimatyzacji jest całkowicie niewidoczna. Wtedy też możliwe jest także wykonanie tak zwanego półmontażu: w pierwszym etapie instalacja ukrywana jest w specjalnie przygotowanych bruzdach w ścianach, następnie wykonywane są pozostałe czynności związane z remontem. Na koniec montowane są same urządzenia. Tą ostatnią operację można wykonać bezpośrednio po remoncie, ale także znacznie później, np. wiosną.
5. Klimatyzator może służyć jako wentylator, który jednocześnie oczyszcza powietrze; w zależności typu urządzenie i uruchomionych funkcji, może oczyszczać powietrze z kurzu, ale także z wiele alergenów.
6. Oczywiście klimatyzacja jest zawsze potrzebne w pomieszczeniach o specyficznych potrzebach temperaturowych, np. w serwerowniach. W tych wypadkach nie ma znaczenia pora roku.

Do góry strony

Klimatyzator jest urządzeniem korzystającym z właściwości termodynamicznych substancji: cieczy i gazów. Po pierwsze: zmniejszenie ciśnienia gazu towarzyszy zmniejszenie jego temperatury; po drugie: gwałtowne parowanie obniża temperaturę cieczy. Żeby to zobrazować można przeprowadzić kilka prostych doświadczeń: 1. Można użyć tkz. spreju: (dezodorant, gaśnica, farba) - łatwo zauważyć, że puszka robi się chłodna, a przy dłuższym używaniu nawet zimna. 2. Można rozprowadzić niewielką ilość alkoholu na skórze. Alkohol gwałtownie paruje i skóra odczuwa zimno. Oczywiście tak działa jeden z elementów termoregulacji człowieka: pot odparowując schładza organizm; a także innych ssaków: to dlatego pies podczas upałów wystawia język: odparowywanie śliny schładza język i krew w nim krążącą. Klimatyzator wykorzystuje dokładnie to samo zjawisko, tylko, że w układzie zamkniętym, w którym czynnik chłodzący jest nieustannie skraplany i odparowywany. Przebiega to (w dużym uproszczeniu) w następujący sposób: czynnik chłodzący w postaci cieczy dostaje się do parownika (część klimatyzatora znajdująca się w jednostce wewnętrznej systemu), gdzie następuje jego gwałtowne parowanie, które schładza parownik. Wentylator wymusza obieg powietrza, które schłodzone obniża temperaturę pomieszczenia. Czynnik chłodzący w postaci gazu jest zasysany i odprowadzany do sprężarki a następnie do skraplacza, gdzie następuje jego skroplenie (któremu towarzyszy wzrost temperatury - obniżanej dzięki wentylatorowi jednostki zewnętrznej). Skroplony czynnik chłodzący jest przekazywany do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje jego rozprężenie. Taka zasada działania systemu klimatyzacji określa jego budowę. Klimatyzacja musi składać się z dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej, w której znajduje się parownik, oraz jednostki zewnętrznej, w której znajduje się spraplacz. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna muszą być połączone, dwiema rurami - jedną doprowadzającą skroplony czynnik z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej i drugą odprowadzającą rozprężony gaz z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej. Obie jednostki muszą być zasilany i muszą komunikować się między sobą - służy do tego przewód elektryczny - aby możliwe było sterowanie działaniem klimatyzatora. Obniżenie temperatury w parowniku jednostki wewnętrznej powoduje skroplenie pary wodnej znajdującej się w powietrzu, która spływa do tacy umieszczonej pod parownikiem, a następnie odprowadzana jest (grawitacyjnie lub w sposób wymuszony) na zewnętrz pomieszczenia (np. do rynny) lub do systemu kanalizacji. Należy pamiętać, że klimatyzator może "wytworzyć" nawet kilkanaście litrów wody dziennie, a brak konserwacji, który może przyczynić się do zatkania otworu odpływowego tacy, może spowodować zalanie mieszkania. Większość klimatyzatorów posiada funkcję osuszania powietrza, która może być wykorzystana, gdy takie osuszanie jest potrzebne (np. po malowaniu mieszkania).

Do góry strony

Klimatyzacja a środowisko naturalne

Powszechnie panuje przekonanie, że klimatyzacja ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, a w szczególności na warstwę ozonową. To stwierdzenie wymaga wyjaśnienia. Wpływ klimatyzacji na środowisko jest dwojakiego rodzaju:
- Po pierwsze systemy klimatyzacji zużywają energię elektryczną, pośrednio więc przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska generowanego przez elektrownie. W tym aspekcie wpływ klimatyzacji na środowisko determinowany jest przez środowiskową jakość dostarczyciela energii elektrycznej. Jednocześnie jednak stosowanie klimatyzacji jako źródła ciepła, ze względu na efektywność termodynamiczną, zużycie energii elektrycznej jest zdecydowanie mniejsze niż, gdy źródłem ciepła jest standardowy grzejnik elektryczny. Na temat zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator patrz: zużycie prądu.
- Po drugie systemy klimatyzacji, ze względu na stosowane w nich gazy chłodnicze, mogą silnie oddziaływać na warstwę ozonową. W chwili obecnej w systemach klimatyzacji stosuje się czynniki chłodzące (np. R410A)* mające znacznie obniżony negatywny wpływ na na warstwę ozonową. Podobnie jak we współczesnych lodówkach nie stosuje się freonu lub podobnych czynników roboczych. Ponadto, zgodnie z ustawodawstwem europejskim i polskim, montaż klimatyzacji może wykonywać jedynie osoba posiadająca stosowne uprawnienia związane właśnie z metodami obchodzenia się z substancjami mającymi wpływ na warstwę ozonową (świadectwo kwalifikacji).

Szukaj klimatyzatorów z tym znakiem:

R410


* - R410a - czynnik chłodzący oparty o mieszaninę dwóch związków chemicznych: difluorometanu i pentafluoroetanu.

Do góry strony

Klimatyzacja kojarzona jest przede wszystkim, jako urządzenie chłodzące. W chwili obecnej zdecydowana większość klimatyzatorów może pracować jako źródło ciepła (pompa ciepła). W takiej sytuacji obieg gazu i cieczy zostaje odwrócony, a klimatyzator zaczyna funkcjonować jak pompa cieplna. Dzięki właściwościom termodynamicznym klimatyzator dostarcza więcej energii cieplej niż wynikałoby to ze zużycia prądu. Stosunek pomiędzy uzyskaną energią a włożoną energią, jest różny w zależności od klimatyzatora i waha się pomiędzy 3 a 5. Wskaźnik ten oznaczany jest przez COP. Oznacza to, że klimatyzator zużywając 1 kW, dostarcza od 3 do 5 kW energii cieplnej. Zwykły grzejnik elektryczny dostarcza prawie dokładnie tyle energii ile pobiera prądu (współczynnik COP wynosi 1). W związku z powyższym, jeśli ktoś zmuszony jest do ogrzewania pomieszczeń przy pomocy energii elektrycznej, powinien być świadomy, że zainstalowanie klimatyzacji przyczyni się do znacznych oszczędności w zużyciu prądu.
UWAGA: Należy pamiętać, że ze względu na właściwości czynnika roboczego i rozwiązania konstrukcyjne, klimatyzator nie może być używany jako źródło ciepła, gdy temperatura spada poniżej określonej wartości (w zależności od modelu od 0 do - 25 stopniu Celsjusza). Możliwe jest zamontowanie dodatkowego modułu, który pozwala na całoroczną pracę układu, lub zamontowanie takiego klimatyzatora, którego zakres pracy jest szeroki (nawet do minus 25).
Dzięki pracy w charakterze pomp ciepła klimatyzator jest idealnym rozwiązaniem do wszystkich pomieszczeń i budynków, w których potrzebne jest ogrzewanie, a nie ma możliwości zamontowania żadnego systemu niskokosztowego (np. ogrzewanie gazowe), lub jego zamontowanie wiąże się z ze zbyt wysokimi kosztami. Stąd klimatyzator jest np. idealnym rozwiązaniem dla działek rekreacyjnych. Proste obliczenia pokazują opłacalność takiego rozwiązania, w stosunku do standardowego ogrzewania elektrycznego. Przy założeniu, że dane pomieszczenie użytkowane jest przez 4 miesiące w roku w okresie zapotrzebowania na ogrzewanie (marzec, kwiecień, wrzesień, październik) i w tym czasie pracuje przez 12 godzin. Przy założeniu, że wymagane jest źródło ciepła o mocy 2 kW. Przy takich założeniach grzejnik elektryczny zużyje 2880 kWh. Klimatyzator 720 kWh (COP=4). Przy założeniu, że koszt 1 kWh to 0,7 zł. Różnica kosztów wyniesie: 1512 zł! Oznacza to, że koszt zakupu klimatyzatora zwróci się (w zależności od modelu) od półtora roku do trzech lat (w przypadku modeli bardzo wysokiej klasy). Przy założeniu, że ogrzewanie będzie działało 24 godziny dziennie przez 6 miesięcy, w czasie jednego roku różnica wyniesie: 4500 zł!

Do góry strony

Nominalne zużycie prądu przez klimatyzator jest zależne od modelu i waha się (dotyczy klimatyzatorów domowych) od około 0,5 kW do 2 kW (standardowy czajnik elektryczny ma moc około 1,5 kW), czyli 0,5 kWh do 2 kWh na godzinę. W związku z właściwościami termodynamicznymi uzyskiwana energia (którą obrazowo można określić, jako wartość usuniętego ciepła) jest większa od zużytej energii elektrycznej. Stosunek ten wynosi, zależnie od modelu klimatyzatora, od 2,8 do 4,5 i określany jest jako EER (patrz także: klimatyzacja jako źródło ciepła.. Podane wartości zużycia prądu odnoszą się do włączonego i pracującego w trybie ciągłym klimatyzatora. W rzeczywistości zużycie prądu jest zdecydowanie niższe: klimatyzator ma za zadanie schłodzić pomieszczenie do określonej temperatury. Po osiągnięciu żądanej temperatury utrzymuje ją włączając się, gdy zaczyna ona wzrastać, lub pracują "na mniejszych obrotach". Klimatyzatory określane jako INVERTER są skonstruowane w taki sposób, aby dynamicznie określać moc klimatyzatora w zależności od potrzeb, co przyczynia się do znacznych oszczędności energii. O tym jak należy użytkować klimatyzator, aby korzystać z komfortu jaki on zapewnia, a jednocześnie nie narazić się na nadmierne koszty piszemy tu.

Do góry strony

Współczynniki EER i COP określają skuteczność klimatyzatora. Czym wyższe tym klimatyzator dostarcza większą ilość energii (chłodniczej lub cieplnej) przy wydatkowanej energii elektrycznej. Współczynnik EER określa skuteczność w funkcji chłodzenia, współczynnik COP w funkcji grzania. Przykładowo, jeśli EER wynosi 4, oznacza to, że na jedną jednostkę zużytego prądu urządzenie dostarcza cztery jednostki energii chłodniczej. Jest oczywiste, że czym wyższe współczynniki EER i COP tym mniejsze zużycie prądu przy takiej samym zapotrzebowaniu na chłodzenie lub grzanie. Jeśli potrzebujemy 4 kW energii chłodniczej to montujemy klimatyzator o mocy chłodniczej 4 kW; kupując dobry klimatyzator o współczynniku EER równym 4, potrzebujemy energii elektrycznej na poziomie 1 kW, jeśli kupimy klimatyzator z EER równym 2,5 to zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi 1,6 kW. Jeśli założymy, że klimatyzator pracuje 5 godzin dziennie, różnica w zużyciu energii elektrycznej wyniesie 3 kWh. Przy trzech miesiącach pracy chłodniczej w roku i trzech miesiącach pracy grzewczej w roku (przy założeniu, że współczynnik dla funkcji grzania, dla dwóch rozpatrywanych urządzeń także wynoszą 4 i 2,5), różnica w zużytej energii elektrycznej wyniesie ponad 500 kWh. Wystarczy teraz spojrzeć, na ostatni rachunek od dostawcy energii elektrycznej i obliczyć jaka jest możliwa różnica w kosztach użytkowania obu urządzeń. Klimatyzator wykonany w technologii Inwerter o wysokich współczynnikach EER i COP może zużywać o połowę mniej energii elektrycznej niż zwykły klimatyzator ON/OFF o niskich współczynnikach EER i COP; przy bardzo zaawansowanych jednostkach (np. Ururu Sarara firmy Daikin), dla których EER i COP wynosi około 5, zapotrzebowanie na energię elektryczną może stanowić jedną trzecią a nawet jedną czwartą zapotrzebowania na energię elektryczną zwykłego klimatyzatora, nieznanej firmy.

Do góry strony

Sercem klimatyzatora jest sprężarka. To od jakości i technologii jej wykonania zależy trwałość i zapotrzebowanie na energię elektryczną urządzenia. Klimatyzatory (a właściwie zamontowane w nich sprężarki) dostępne na rynku wykonane są w dwóch technologiach tak zwane ON/OFF i Inverter (Inwerter). Sprężarka ON/OFF podczas pracy klimatyzatora pracuje mocą nominalną lub jest całkowicie wyłączona. Sprężarka Inverter dostosowuje swoją pracę do zapotrzebowania chłodniczego lub grzewczego i w zależności od potrzeb pracuje w zakresie mocy podanej w specyfikacji produktu. Taka konstrukcja urządzenia przyczynia się do znacznych oszczędności energii elektrycznej (co najmniej 20% w stosunku do klimatyzatora ON/OFF porównywalnej mocy). Technologia Inverter jest bardziej skomplikowana i w związku z tym urządzenia Inverter są droższe od urządzeń ON/OFF. Jednak generowane oszczędności związane z zużyciem energii elektrycznej niwelują tą różnicę od roku do trzech lat.
Obecnie klimatyzatory ON/OFF nie saprodukowane ani sprowadzane na rynek EU. Wszystkie dostępne urządzenia pochodzą ze starych stanów magazynowych.
Wszystkie urządzenia multisplit wykonane są jako Invertery.

Do góry strony

Przy prawidłowej konserwacji i właściwym użytkowaniu klimatyzator nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Nowoczesne klimatyzatory, dzięki swoim dodatkowym funkcjom, mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia lub zapobiegać niektórym schorzeniom. Oczywiście klimatyzator nie jest żadnym cudownym urządzeniem, a jego pozytywne funkcję wiążą się z systemem filtracji powietrza. Współczesne klimatyzatory mają zainstalowane kilka rodzajów filtrów (zależnie od modelu): od zwykłych mechanicznych (siatka na parowniku zatrzymująca kurz) po filtry tkz. plazmowe. Usuwają one różnego rodzaju zanieczyszczenia z powietrza (od kurzu, poprzez roztocza, po niektóre bakterie chorobotwórcze) oraz jonizują powietrze. Wykorzystanie tych funkcji klimatyzatora to idealnym rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie wywoływane przez alergeny wziewne (odpowiedni klimatyzator jest w stanie usunąć niemal wszystkie alergeny wziewne z powietrza). Klimatyzator, aby spełniać swoją pozytywną dla zdrowia funkcję lub być dla zdrowia obojętnym, musi być konserwowany (patrz także wpływ konserwacji na zużycie prądu). Prawidłowa konserwacja wiąże się z: czyszczeniem siatki umieszczonej na parowniku (co kilka tygodni, w zależności od potrzeb - czynność wykonywana przez użytkownika), włączaniem odpowiedniej funkcji (zazwyczaj jest to Autoclean - czynność wykonywana przez użytkownika co kilka tygodni) oraz konserwacji technicznej wykonywanej przez odpowiedni personel. W ramach konserwacji (przeglądu technicznego) klimatyzator jest m. in. odgrzybiany; czyszczony jest także parownik. Nie odgrzybianie klimatyzatora może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Podczas schładzania powietrza para wodna skrapla się (to dlatego klimatyzator musi mieć zainstalowany odpływ skroplin; patrz: jak działa klimatyzator. Wilgoć może przyczynić się do rozwoju grzybów, pleśni, które (a także ich zarodniki) będą rozpylane w powietrzu podczas pracy klimatyzatora. Aby tego uniknąć stosowane są odpowiednie preparaty antygrzybicze - przeznaczona wyłącznie do systemów klimatyzacji i wentylacji. Należy unikać odgrzybiania klimatyzatora domowymi środkami: owszem, wiele środków chemicznych niszczy grzyby (np. domestos), ale należy pamiętać, że ich opary są często bardzo szkodliwe, a klimatyzator dodatkowo skutecznie rozprowadzi je w pomieszczeniu.

Do góry strony

PAMIĘTAJ: Odpowiednie używanie klimatyzatora ma wpływ zarówno na Twoje rachunki, jak i na środowisko! Poniżej znajduje się kilka zasad, które wpływają na zużycie prądu przez klimatyzator.
1. Jeśli klimatyzator jest włączony wszystkie okna powinny być zamknięte.
2. Jeśli nie ma Cię w domu wyłączaj klimatyzator. Większość klimatyzatorów ma funkcję szybkiego schładzania, pozwalającą osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu w ciągu kilku, najwyżej kilkunastu minut. Większość klimatyzatorów można także zaprogramować, aby włączyły się o odpowiedniej godzinie. Nie ma sensu, aby klimatyzator był włączony jeśli jego użytkownik jest w pracy.
3. Większość klimatyzatorów schładza pomieszczenia do 18 (czasami 16) stopni Celsjusza. Odradzamy stosowanie tak niskich temperatur. Odpowiednia temperatura powinna wahać się pomiędzy 22 a 25 stopni i powinna być niższa od "naturalnej" temperatury pomieszczenia o kilka stopnii (oczywiście nie dotyczy to sytuacji ekstremalnych, takich jak np. niektóre poddasza, w których temperatura wzrasta nawet do ponad 40 stopni). Ograniczy to zużycie prądu, ale także wpłynie na stan zdrowia (patrz: Klimatyzacja a zdrowie) - organizm źle reaguje na duże zmiany temperatury: przejście od trzydziestu kilku stopniu i słońca do osiemnastu stopniu bardzo łatwo może skończyć się przeziębieniem.
4. Pomieszczenie (mieszkanie, dom) powinno być dobrze izolowane. Czym lepsza izolacja tym mniejsze zużycie energii (podobnie jak przy ogrzewaniu).
5. Jeżeli możesz to zainwestuj w lepszy klimatyzator: czym nowocześniejsze rozwiązania (np. INVERTER) tym większa skuteczność, a tym samym mniejsze zużycie energii elektrycznej.
6. Ważne jest dobranie odpowiedniej mocy klimatyzatora w stosunku do pomieszczenia (kubatury i innych właściwości - tj. nasłonecznienie). Klimatyzator nie powinien być ani za słaby, ani za mocny.
7. Przynajmniej raz w roku klimatyzator powinien przejść przegląd techniczny, łącznie z pomiarem ilości czynnika roboczego ("gazu") w instalacji. Odpowiednia ilość czynnika roboczego w instalacji gwarantuje właściwą skuteczność systemu. Przy braku lub nieodpowiedniej ilości czynnika roboczego skuteczność klimatyzatora zmniejsza się a co za tym idzie klimatyzator zużywa więcej prądu.
8. Jednostka wewnętrzna klimatyzatora powinna byc zamontowana w odpowiednim miejscu określonym w stosunku do okna (okien), źródeł ciepła, wysokości pomieszczenia, odległości od sufitu.

Do góry strony

Split i multisplit

Split to taki system klimatyzacji, w którym jedna jednostka wewnętrzna połączona jest z jedną jednostką zewnętrzną. W sytuacji, który w jednej lokalizacji (dom, mieszkanie, biuro) montowanych jest więcej jednostek wewnętrznych (np. w każdym pomieszczeniu), możliwe jest podłączenie wielu (zazwyczaj od 2 do 5) jednostek do jednej jednostki zewnętrznej. W dużych systemach może to być kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych. Mówimy wtedy o systemie multisplit. Split i multisplit to określenie mówiące o tym, że jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych. Nie ma więc znaczenia, jakiego typu mają być jednostki wewnętrzne: mogą ty być typowe urządzenia naścienne, urządzenia podstropowe czy kasety: zależy to charakterystyki jednostki zewnętrznej i przystosowania jednostki wewnętrznej do pracy w układzie multisplit.

Do góry strony

Moc klimatyzatorów

Moc to ilość wykonanej pracy w jednostce czasu. Jak we wszystkich elektrycznych urządzeniach domowych moc klimatyzatorów podawana jest w Watach (W). Jednak, ze względu na mechanizm działania urządzeń klimatyzacyjnych (patrz: jak działa klimatyzacja), wartości te mogą być mylące. Czytając specyfikację techniczną podawanych jest kilka wartości mocy urządzenia. Pierwszą wartością jest moc jako ilość zużywanej energii elektrycznej (moc nominalna) - ile faktycznie klimatyzator pobiera energii z sieci elektrycznej. Zazwyczaj podawana jest z podziałem na chłodzenie i grzanie. Następnie podawana jest moc "chłodzenia" (i grzania). Ze względu na mechanizm działania (ponownie patrz: jak działa klimatyzacja)), jest ona kilkukrotnie wyższa od mocy podstawowej. Często jest ona określana jako wydajność urządzenia. Stosunek mocy uzyskiwanej do mocy nominalnej przy chłodzeniu, określa się jako EER przy grzaniu jako COP. Wartość ta waha się pomiędzy 3 a 4,5, w zależności od urządzenia. Wszystkie wartości mocy podawane są zgodnie z obowiązującym w Polsce układem jednostek miar SI w Watach. Jednak ze względu na przyjętą "klimatyzacyjną tradycję" (tak jak motoryzacyjną tradycją jest podawanie wartości mocy w koniach mechanicznych) często podaje się moc w niespotykanych gdzie indziej jednostkach Btu/h; h to oczywiście godzina, Btu to anglosaska jednostka energii: 1 Btu to tyle energii ile jest potrzebne do podgrzania jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Bardzo często symbole oznaczające model danego urządzenia określa wartość chłodzenia właśnie w Btu/h. Stąd klimatyzator Fujitsu ASYG09LM, ma wydajność około 9 tysięcy Btu/h. Przelicznik z W na Btu/h jest prawie stały i wynosi około 3,41.

Do góry strony

Odradzamy

Jeżeli szukają Państwo klimatyzatora to z pewnością zastanawiają się Państwo nad ceną. Koszt, nawet najtańszego klimatyzatora renomowanej firmy wraz z profesjonalnym montażem, przekracza dwa tysiące złotych. Można próbować pokusić się o poszukanie jakiś tańszych rozwiązań. Spotykamy się z trzema takimi rozwiązaniami:
1. Montaż klimatyzatora we własnym zakresie.
2. Kupienie tkz. "kompletu".
3. Zakup klimatyzatora do samodzielnego montażu.

Montaż klimatyzatora we własnym zakresie.
No cóż, to nigdy lub prawie nigdy się nie udaje. Prawidłowy montaż klimatyzatora wymaga co najmniej dwóch rzeczy: narzędzi i wiedzy. Wymaga oczywiście także dodatkowych materiałów. Doświadczenie także się przyda. Do montażu klimatyzatora używa się narzędzi, które rzadko są na wyposażeniu zwykłego majsterkowicza. Zacznijmy chociażby od przewiertu: wiązka przewodów ma około 50-60 mm średnicy. Wiązkę tę należy wyprowadzić na zewnątrz pomieszczenia. Żadna wiertarka domowego użytku nie jest stanie wykonać takiego otworu (żelbet, zbrojenia itp.), a nawet jeśli to się uda zabierze to mnóstwo czasu i niepotrzebnego wysiłku. A to dopiero mechaniczny początek. Później jest już tylko gorzej. Na koniec tracą państwo gwarancję - uznanie gwarancji przez producenta wymaga, aby montaż wykonał uprawniony personel.
Z klimtyzacją nie jest niestety tak jak z pomalowaniem mieszkania. To drugie można wykonać lepiej lub gorzej, ale mieszkanie jest pomalowane. W montażu klimatyzatora nie ma "stanów pośrednich": klimtyzator jest, albo dobrze zamontowany, albo źle. Jeśli jest źle zamontowany to przestanie działać. Jeśli przestanie działać lub działa nieprawidłowo, a został zamontowany przez profesjonalistów (nawet najlepsi mogą popełnić błąd, najlepszy sprzęt może mieć wadę, a podczas montażu mogło zaistnieć coś, co osłabiło instalację) to ci profesjonaliści w pełni za to odpowiadają. Dobrze o tym pamiętać.
Spotkaliśmy się z przypadkiem, w którym klimatyzator po zamontowaniu działał, ale nie został wykonana instalacji odprowadzenia skroplin: woda (a może jej być ponad dziesięć litrów dziennie) wypływała na ścianę i całkowicie zniszczyła efekty remontu.
W niemal 100% montaż klimatyzatora we własnym zakresie kończy się wizytą firmy montażowej i kosztami większymi niż byłyby, gdyby montaż od początku wykonywał wykwalifikowany personel.

Komplet.
Czyli urządzenie, które stanowi jedną całość. Z tym jest troszkę lepiej, ale nadal bardzo źle. Takie urządzenie się stawia, podłącza do prądu, włącza i tyle. Jeżeli jest to jedna skrzynka, należy ją umieścić w drzwiach (np. balkonowych). Jeżeli są to dwa urządzenia połączone wiązką to jedno część należy umieścić w pomieszczeniu drugie na zewnątrz. Jakie są wady takich rozwiązań? Jest ich bardzo wiele, a do najważniejszych należą: bardzo niska wydajność: samych urządzeń oraz wynikająca ze strat, związanych z otwartymi drzwiami lub oknem; fatalna estetyka; niewielkie możliwości aranżacji. Straty termiczne są tak duże, że oszczędności związane z "tanim" zakupem błyskawicznie trawione są przez znacznie zwiększone koszty użytkowania. Klimatyzatory tego typu oferowane są przez nieznane, niesprawdzone firmy, więc z pewnością pojawią się problemy z gwarancją. Tego typu systemu pracują często na nieekologicznych czynnikach roboczych.
Taki system będzie działać (jak długo?), ale i tak, po krótkim czasie, skończy w piwnicy a jego użytkownik zamówi prawdziwą klimatyzację.

Klimatyzator do samodzielnego montażu.
Wydaje się to idealnym rozwiązaniem dla majsterkowiczów; ale nim nie jest. Samodzielny montaż polega na połączeniu elementów w jedna całość zgodnie z instrukcją. Należy wykonać przewiert, ale zawsze, z większymi lub mniejszymi trudnościami, można sobie z tym poradzić (zawsze pozostaje młotek i mesel). Klimatyzator wisi. Wiązkę można ukryć w ścianie. Oczywiście ponownie mamy tu problem z gwarancją, jakością urządzenia, wydajnością: zawsze tego typu urządzenia są mniej wydajne od normalnych klimatyzatorów renomowanych firm; ich współczynniki EER i COP nie przekraczają 3, co jest wynikiem- fatalnym). Oczywiście najczęściej stosowane w tego typu urządzeniach są nieekologiczne czynniki robocze. Ale to nie wszytko: klimatyzatory tego typu zawsze są niskiej mocy - nie nadają się do pomieszczeń większych niż 25 m2. Odległość pomiędzy jednostkami jest ustalona. Nie można jej ani zwiększyć ani zmniejszyć. Odległość pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną klimatyzatora niskiej i średniej mocy renomowanej firmy może wynosić tyle ile grubość ściany lub może mieć 15 metrów. Decyzja należy do klienta. Wszelkie błędy samodzielnego montażu takiego klimatyzatora spadają na użytkownika. Montaż klimatyzatora renomowanej firmy daje wiele możliwości aranżacji i pozwala na zastosowanie różnych rozwiązań technicznych. Klimatyzator do samodzielnego montażu nie pozostawia nawet minimalnej sfery wyboru.
Przyglądając się danym technicznym urządzeń do samodzielnego montażu i porównując je z normalnym klimatyzatorem można odnieść wrażenie, że pochodzą one z dwóch różnych światów. Przykładowo: poziom hałasu dla jednostki wewnętrznej przekracza 40 dB!!! Zwykłe klimatyzatory, które montujemy mają poziom hałasu około 20dB. Poza tym wszystkim, klimatyzator to coś więcej niż tylko urządzenie do schładzania powietrza. To urządzenie do podnoszenia komfortu życia: ma wiele dodatkowych funkcji (chociażby różnego rodzaju filtry), których pozbawione są klimatyzatory do samodzielnego montażu. Klimatyzator do samodzielnego montażu, jest jakimś rozwiązaniem, ale z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie. Poza tym, że trochę chłodzi i przypomina klimatyzator z prawdziwego zdarzenia niewiele go łączy z klimatyzacją.

Te trzy rozwiązania mające zmniejszyć koszty zakupu klimatyzatora nigdy nie sprawdzają się. Może to zabrzmi dziwnie, ale uważamy, że lepszym rozwiązaniem będzie otwarcie okien i kupienie dobrego wentylatora (wiatraka) niż posiłkowaniem się pseudoklimatyzacją.
Jeśli mówimy o klimatyzacji to jesteśmy pewni, że tanie rozwiązania są, wbrew pozorom, droższe.

Do góry strony

Czynności, które odradzamy

Jest kilka rzeczy, przed którymi musimy Państwa przestrzec. Najważniejszą jest podstawowa zasada: użytkownik, poza czynnościami związanymi z konserwacją urządzenia (o których poinformuje montażysta), w żadnym stopniu nie może ingerować w system klimatyzacji. Niedopuszczalne są żadne naprawy we własnym zakresie, żadne dokręcanie śrubunków, poprawianie instalacji, zmianę ułożenia wiązek, demontaż i przemieszczanie urządzeń, ingerowanie w instalację elektryczną itp. Każde tego typu działanie skutkuje utratą gwarancji i zwiększeniem kosztów serwisu urządzeń, które gwarancję już utraciły. Przede wszystkim jednak, ich konsekwencją może być zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jeśli konieczny jest przegląd, naprawa lub jakakolwiek inna czynność wykraczająca poza użytkowanie, to odradzamy korzystania z usług firm nie zajmujących się klimatyzacją lub chłodnictwem. Tylko w stosunku do osób pracujące w tych branżach można mieć pewność, że właściwie wykonają swoje zadanie. Dobrze jest też poprosić o potwierdzenie odpowiednich kompetencji (np. o świadectwo kwalifikacji). Często się zdarza, że uznanie gwarancji przez producenta urządzenia uzależnione jest od potwierdzonych kwalifikacji montażysty.

Osobom prywatnym odradzamy osobnego kupowania urządzenia i następnie zamawiania montażu. Powód jest prozaiczny: cena. Łączna usługa montażu wraz ze sprzedażą urządzenia wiąże się z 8% VATem. Osobne kupowanie urządzenia to VAT w wysokości 23%.

Odradzamy poszukiwanie okazji i kupowanie urządzeń niesprawdzonych firm. Oczywiście cena jest istotna. Jest jednak co najmniej kilka przeciwwskazań, które przemawiają za NIE kupowaniem tanich okazyjnych klimatyzatorów:
1. Cena użytkowania: jeśli nawet urządzenie działa i nie psuje sie, to wydajność takiego systemu jest niższa niż urządzenia renomowanej firmy, co w dłuższej perspektywie przekłada się na sumaryczne koszty ponoszone przez użytkownika oraz koszty środowiskowe.
2. Takie urządzenia są bardziej awaryjne.
3. Renomowane firmy oferują bardzo różnorodne urządzenia, także mniej zaawansowane technicznie, w cenach niewiele wyższych niż urządzenia nieznanych i niesprawdzonych firm.
4. Zazwyczaj jest tak, że firma, która montuje urządzenie, w późniejszym okresie je serwisuje w ramach gwarancji (jest to najwygodniejszy system). Jest oczywistym, że takiej firmie nie zależy na montażu urządzeń, z którymi są później "kłopoty". Nawet jeśli nie ponoszą bezpośrednich kosztów (gwarantem jest producent), muszą poświęcić czas, muszą dojechać do klienta itp. Firmie, które chce istnieć dłużej niż rok na rynku zależy na tym, aby sprzedawać dobre urządzenia.
5. Należy bardzo uważać na urządzenia (używane lub nowe) sprowadzane z innych krajów (poza oficjalnym kanałem dystrybucji), a w szczególności z krajów o innym, nawet nieznacznie różniącym się, klimacie (np. z Wielkiej Brytanii). Obieg termodynamiczny urządzenia dostosowywany jest do parametrów klimatycznych. Klimatyzator będzie działał, ale jego wydajność będzie znacznie niższa, niż podobne urządzenie tej samej firmy kupowane ze źródeł dystrybucyjnych w kraju.
6. Klimatyzatory dostępne na rynku polskim powinny mieć atest PZH. Zazwyczaj atesty publikowane są na stronach producenta. Okazyjne urządzenia nie posiadają atestów tego typu.
7. Jeśli komuś zależy nie tylko na jakości, ale także na wyglądzie to odpowiednie rozwiązanie znajdzie wyłącznie w ofercie renomowanych firm.

Podobnie należy uważać na okazyjne oferty montażu, często zawierają one ukryte koszty, niesprecyzowany zakres prac, oraz, co wydaje się najważniejsze, montaż wykonywany jest nieprofesjonalnie. Wykonanie montażu zgodnie ze sztuką musi odpowiednio kosztować. Przy montażu klimatyzacji tanio, nigdy nie znaczy dobrze.

Najważniejsze jest znalezienie kompromisu pomiędzy ceną a jakością. Nasz firma dąży do tego, aby ten kompromis osiągnąć i oferować swoim klientom.

Do góry strony